Όλα τα αποτελέσματα του Champion League - Επική ανατροπή του ΑΠΟΕΛ - Ανέτοιμος Ολυμπιακός

Βραζιλιάνικο χρώμα είχε η επική ανατροπή του ΑΠΟΕΛ στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Μαντούκα και ο Αϊλτον αναποδογύρισαν μέσα σε τρία λεπτά το ...

Βραζιλιάνικο χρώμα είχε η επική ανατροπή του ΑΠΟΕΛ στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Μαντούκα και ο Αϊλτον αναποδογύρισαν μέσα σε τρία λεπτά το ματς με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και περίπου 22.000 φίλοι της πρωταθλήτριας Κύπρου γλέντησαν με την ψυχή τους μια ιστορική νίκη (2-1) στο ΓΣΠ της Λευκωσίας. Ισοπαλία (2-2) απέσπασε από την Μπαρτσελόνα στο “Καμπ Νόου” η Μίλαν με γκολ του Τιάγκο Σίλβα στο 92ο λεπτό. Ισόπαλο (1-1) το παιχνίδι του “Βεστφάλεν” ανάμεσα σε Ντόρτμουντ και Άρσεναλ, στον όμιλο του Ολυμπιακού.
Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε δηλώσει ξεκάθαρα ότι ο ΑΠΟΕΛ δεν θα κάνει τουρισμό στους ομίλους. Από νωρίς έδειξε τα δόντια του στη Ζενίτ των εκατομμυρίων και των αστεριών. Ωστόσο, με το γκολ του Ζιριανόφ οι Ρώσοι προηγήθηκαν, όμως οι “γαλαζοκίτρινοι” δεν πτοήθηκαν. Στο 73', μετά από μία γρήγορη αντεπίθεση, η... στραβοκλωτσιά του Πίντο αποδείχθηκε τέλεια ασίστ για τον Μαντούκα και δύο λεπτά αργότερα, ο σπουδαίος σέντερ φορ Αΐλτον με καταπληκτικό πλασέ ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο τερματοφύλακας Σάκης Χιώτης στράφηκε αμέσως στις κάμερες, σήκωσε τη φανέλα του και αφιέρωσε τη νίκη στον Χρήστο Κόντη, ο οποίος εγκατέλειψε το ποδόσφαιρο ξαφνικά πριν από τρεις βδομάδες, εξαιτίας προβλήματος στην καρδιά. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο στόπερ της Ζενίτ, Μπρούνο Άλβες.
Στο “Καμπ Νόου” το μεγάλο παιχνίδι της ημέρας, ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Μίλαν, ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι Καταλανοί ήταν κατά κράτος καλύτεροι, δημιούργησαν ευκαιρίες, πέτυχαν δύο πανέμορφα γκολ (εξωφρενική ενέργεια μέση και πάσα “πάρε-βάλε” στον Πέδρο και απευθείας φάουλ του Βίγια) επέβαλαν το ρυθμό τους, αλλά σε δύο από τις ελάχιστες ευκαιρίες τους οι “ροσονέρι” σκόραραν. Συγκεκριμένα στο 24ο δευτερόλεπτο με τον Πάτο και... 24 δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του Μάρτιν Άτκινσον!
Για τον όμιλο του Ολυμπιακού, Ντόρτμουντ και Άρσεναλ ήρθαν ισόπαλες 1-1 σε ένα “Βεστφάλεν” ασφυκτικά γεμάτο από 80.000 οπαδούς. Ο φαν Πέρσι άνοιξε το σκορ για τους Λονδρέζους, εκμεταλλευόμενος λάθος των Γερμανών στη μεσαία γραμμή, αλλά με ένα πανέμορφο βολέ στην κίνηση ο Πέρισιτς ισοφάρισε στο 88'.
Ο Ολυμπιακός μπορεί να ξεκίνησε ορμητικά και με διάθεση να τρέξει και να πιέσει, ωστόσο μετά το εικοσάλεπτο “ξεφούσκωσε” και εγκλωβίστηκε στο πρέσινγκ της γαλλικής ομάδας. Χωρίς ρυθμό και κίνηση, ήταν εμφανής η έλλειψη επίσημων αγώνων, απέναντι σε μια σαφέστατη πιο έτοιμη Μαρσέιγ που μετράει 5 ματς (έστω χωρίς νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα).

Η ομάδα του Βαλβέρδε δεν μπορούσε να βρει τα πατήματα της στον αγωνιστικό χώρο. Παίκτες κλειδιά, όπως ο Τοροσίδης και ο Φουστέρ βρέθηκαν σε άσχημη βραδιά, ενώ νέα πρόσωπα όπως ο Γέστε, Αμπντούν και ο Φέισα δεν έδωσαν την απαιτούμενη ώθηση στην ομάδα. Η γαλλική άμυνα αισθάνθηκε περισσότερο τον Μιραλάς, αν και σε αρκετές περιπτώσεις ο Βέλγος επιχείρησε να τα κάνει όλα μόνος του χωρίς το προσδοκώμενο αποτέλεσμα. Με την είσοδο των Ιμπαγάσα και Τζιμπούρ δεν άλλαξε η εικόνα του Ολυμπιακού που σ' όλο το ματς δημιούργησε καλές ευκαιρίες (21' Μιραλάς, 75' Τζιμπούρ).

Ο δημιουργικός Σεϊρού, ο σκόρερ Λούτσο Γκονζάλες που κυριάρχησε στο κέντρο, ο ταχύτατος Αμαλφιτάνο και ο εξαιρετικός ανασταλτικά Ντιαβαρά έκαναν τη διαφορά στη Μαρσέιγ που προειδοποίησε στο 37' με το δοκάρι του Ρεμί.