Πέντε μετάλλια οι Έλληνες ποδηλάτες στα Special Olympics...Τέσσερα ασημένια ο Γρυπάρης στην Άρση Βαρών

Η συγκομιδή μεταλλίων για τα ελληνικά χρώματα στους Παγκόσμιους Αγώνες Special Olympics που διεξάγoνται στην Αθήνα, συνεχίζεται. Στους τελι...

Η συγκομιδή μεταλλίων για τα ελληνικά χρώματα στους Παγκόσμιους Αγώνες Special Olympics που διεξάγoνται στην Αθήνα, συνεχίζεται. Στους τελικούς της Δευτέρας στην ποδηλασία οι Έλληνες αθλητές πήραν 2 χρυσά, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα μετάλλια.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Κωνσταντίνος Αρβανιτάκης και Κωνσταντίνος Τζουμέρκας, ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Παναγιώτης Χαρατσάρης, ενώ χάλκινο πήραν οι Κωνσταντίνος Ζώγος και Σπυρίδων Πιλιτσόπουλος.

Στην Άρση Βαρών ο Δημήτρης Γρυπάρης κατέκτησε τέσσερα ασημένια μετάλλια. Ο 18χρονος αθλητής σήκωσε 115κ. στο βαθύ κάθισμα, 65κ. στον πάγκο και 125κ. στη δυναμική άρση. Ήταν δεύτερος και στα τρία στυλ όπως και στο σύνολο με 305 κιλά.